μουντομπάσκετ-σοκ-για-τους-αμερικάνο-677340
ΚΟΣΜΟΣ | 11.09.2019 | 16:14

Μουντομπάσκετ: Σοκ για τους Αμερικάνους 13 χρόνια μετά -Εκτός ημιτελικών από Γαλλία

Οι εκπληκτικοί Γάλλοι… καθάρισαν την Team USA με 89-79 και πέρασαν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου με κορυφαίους Γκομπέρ-Φουρνιέ. Oι Αμερικανοί έχασαν με NBAers για πρώτη φορά μετά το 2006 και το Έπος της Ελλάδας!

Τεράστια Γαλλία! Η ομάδα του Κολέ… αποκαθήλωσε τους Αμερικανούς, αφού τους νίκησε με 89-79 και πέρασε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου.

Για πρώτη φορά εκτός τελικού Παγκοσμίου η Team USA μετά από 13 χρόνια, αφού τότε είχαν ηττηθεί στον ημιτελικό με 101-95 από την Εθνική μας.

Στο 70-0 σταμάτησε το σερί των Αμερικανών στα επίσημα, μετά την ήττα από την Ελλάδα το 2006.

Πλέον οι τρικολόρ θα παίξουν με την Αργεντινή στον ημιτελικό.

Για τους νικητές απίθανο ματς έκανε ο Γκομπέρ 21 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 22 πρόσθεσε ο Μίτσελ. Στον αντίποδα ο εκπληκτικός Μίτσελ είχε 29, αλλά δεν έφταναν για τις ΗΠΑ.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με κόντρα Μίτσελ με τον Φουρνιέ, οι οποίοι έβαλαν τους 5 πρώτους πόντους των ομάδων τους. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 4 (8-12) στο 5′ χάρη στο καλάθι του Αλμπισί. Οι Αμερικανοί με τον Μπρόυν έκαναν το 18-16, 1 λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Γκομπέρ απάντησε και έγραψε το 18-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Γάλλοι μπήκαν εξαιρετικά στο 2ο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα 5 πόντων (22-27, 12′) με τα τρίποντα των Ντε Κολο και Αλμπισί. Η Τeam USA δεν μπορούσαν να βρει εύκολες λύσεις στην επίθεση, με τον Γκομπέρ να βάζει ξανά τους τρικολόρ μπροστά για το 29-31. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 29-36 χάρη στις 2 βολές του σέντερ τους. Ο Μίτσελ προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του την ομάδα του Πόποβιτς στο ματς, σκοράροντας για το 39-45 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου και φτάνοντας τους 15 πόντους. Ο Γκομπέρ έκανα μεγάλη ζημιά στην Team USA με τους 13 πόντους και τα 3 φάουλ που χρέωσε τον Τέρνερ, ενώ καλός ήταν και ο Φουρνιέ (13 πόντοι). Οι Αμερικάνοι είχαν 3/11 τρίποντα στο ημίχρονο και μόλις 12 ριμπάουντ αντί 21 των Γάλλων.

Η ομάδα του Κολέ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο 2ο ημίχρονο, με τον Μπατούμ να σκοράρει για 3 και βάζει και τη συμπληρωματική βολή (41-51). Οι ΗΠΑ με 2/2 τρίποντα από Μίντλετον και Μίτσελ έκαναν το 49-55. Ο Μίτσελ δεν σταματιόταν με τίποτα και με τον 24ο πόντο του, μείωσε σε 58-60 για το σύνολο του Πόποβιτς. Με 3 βολές του Σμαρτ οι ΗΠΑ πέρασαν μπροστά για το 63-62 στο 29′. Ο Μίτσελ με τρίποντο έγραψε το 66-63, μετρώντας 29 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν από εκεί που τελείωσαν το 3ο δεκάλεπτο και με τον Κέμπα προηγήθηκαν με 7 (72-65) στο 33′. Με τον Ντιλίκινα οι τρικολόρ έγραψαν το 74-71 στο 34′. Ο Ντιλίκινα με τρίποντα ισοφάρισε σε 76-76, ενώ ο Γκομπέρ με 4 σερί πόντους έκανε το 76-80. Ο Μπρ’άουν έχασε lay up στα 27 για το τέλος και το το σκορ στο 79-84. Ο Μίντλετον πάτησε γραμμή στα 19 δευτερόλεπτα και έτσι ο Γάλλοι έφτασαν σε μια επική πρόκριση με 79-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-45, 66-63, 79-89

Πηγή: gazzeta.gr