super-league-παραμένει-πρωτοπόρος-ο-παναθηναϊκ-1122175
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 16.01.2023 | 09:02

Super League: Παραμένει πρωτοπόρος ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά των 4 βαθμών από την ΑΕΚ με το εύστοχο πέναλτι του Σπόραρ. Στο -7 από την κορυφή ο Ολυμπιακός.

Ειδικότερα, οι πράσινοι ήταν… φάτσα με μια ακόμη απώλεια βαθμών, αλλά με το κερδισμένο πέναλτι του Κουρμπέλη που μετουσίωσε σε γκολ ο Σλοβένος φορ έφυγαν νικητές με 1-0 από τα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ. Ετσι το τριφύλλι διατήρησε την διαφορά των 4 βαθμών από την 2η ΑΕΚ που τον είχε φτάσει στον πόντο πριν την σέντρα των Ζωσιμάδων!

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, καθώς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να σκορπίσει τον Παναιτωλικό με 4-1 και να παραμείνει για τα καλά στο κυνήγι της πρώτης θέσης και του Παναθηναϊκού. Η Ένωση, κόντρα στους Αγρινιώτες που παρουσίασαν ξανά τις αμυντικές τους αδυναμίες, ήταν καταιγιστική και είχε… κατασκηνώσει μπροστά στην εστία του Ανέστη κάνοντας ένα πραγματικό πάρτι από γκολ. Το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου προφανώς και αδικούσε τους «κιτρινόμαυρους» που είχαν χάσει ευκαιρίες για άλλα τόσα, κάτι που συνέβη σχεδόν με την έναρξη της επανάληψης όταν μέσα σε 4 λεπτά η ΑΕΚ βρήκε δύο γκολ με τους Πινέδα και Άμραμπατ. Στα αξιοσημείωτα της παράστασης του Δικεφάλου είναι πως είχε 4 διαφορετικούς σκόρερ αφού επίσης βρήκαν δίχτυα οι Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία.

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του απέναντι στον Άρη και επικράτησε με 1-0. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι «κίτρινοι» να έβαλαν δύσκολα στους Πειραιώτες έχοντας καλές στιγμές να προηγηθούν όμως αυτό δεν συνέβη. Έτσι στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης ο Μασούρας που μόλις μπήκε στο γήπεδο με κεφαλιά σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Οι γηπεδούχοι έδειξαν καλό πρόσωπο στο 2ο ημίχρονο, είχαν ευκαιρίες και για άλλο γκολ, αλλά ακόμη κι έτσι πήραν το τρίποντο που τους στέλνει στη 3η θέση και τους διατηρεί σε τροχιά πρωταθλήματος.

Ματς που θα περάσει γρήγορα στην ποδοσφαιρική λήθη διεξήχθη στην Τρίπολη εκεί όπου ο Αστέρας έμεινε στο 0-0 με τον Λεβαδειακό. Οι Αρκάδες έχασαν την ευκαιρία για μια νίκη ελπίδας όσο αφορά μια θέση στα playoffs κι από την άλλη οι Βοιωτοί που έπαιζαν από το 24′ με παίκτη παραπάνω (κόκκινη ο Ριέρα των γηπεδούχων) δεν ήταν απειλητικοί και τολμηροί για το τρίποντο. Κάπως έτσι η… σούπα του «Θ. Κολοκοτρώνης» ήδη έχει ξεχαστεί από όλους.