ολυμπιακός-παναθηναϊκός-1-3-σούπερ-τ-1127619
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 07.02.2023 | 22:36

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Σούπερ «τριφύλλι»! Φουλ για τελικό στο Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας τον Γίρι Κόβαρ σε σεληνιασμένη κατάσταση, επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Challenge Cup.

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Challenge Cup πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επικράτησαν 3-1 του Ολυμπιακού στο Μελίνα Μερκούρη, κάνοντας την ανατροπή με την υπογραφή του φανταστικού Κόβαρ, ο οποίος έπαιξε αναγκαστικά διαγώνιος στη θέση του καλύτερου παίκτη του τριφυλλιού, Ερνάντεζ, και διέλυσε την ερυθρόλευκη άμυνα.

Η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τετάρτη (15/02, 19.00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Εκεί ο Παναθηναϊκός με νίκη με οποιοδήποτε σκορ παίρνει την πρόκριση. Από την άλλη ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί τέσσερα σετ!

Πρέπει να επικρατήσει 3-0 ή 3-1 και στη συνέχεια να πάρει το χρυσό σετ για να πάρει εκείνος την πρόκριση κόντρα στους πράσινους.