η-αττική-έτρεξε-στον-ωρωπό-1085240
ΔΗΜΟΙ | 24.10.2022 | 18:17

Η Αττική έτρεξε στον Ωρωπό

Με τη συμμετοχή 850 δρομέων, σύμμαχο τον καλό καιρό και την παρουσία πλήθους επισκεπτών διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία από την ΚΕΔΩ του Δήμου Ωρωπού ο ημιμαραθώνιος Ωρωπού Oropos Seadside Race όπου περιελάμβανε την εξαιρετική παραλιακή διαδρομή Σκάλα Ωρωπού – Άγιου Απόστολοι.

Η πρώτη εκκίνηση δόθηκε στις 09:00 το πρωί της Κυριακής 23/10 στην είσοδο των Ferry Boat από τον Βουλευτή Βασίλη Οικονόμου για τον αγώνα των 21,1 χιλιομέτρων.

Ακολούθησε η εκκίνηση στα 5 και 10 χιλιόμετρα από την εκπρόσωπο του Humanity Greece Γεωργία Παράσχου.

Η πιο όμορφη εκκίνηση όμως δόθηκε από τον δήμαρχο Ωρωπού Γιώργο Γιασημάκη για τον αγώνα του ενός χιλιομέτρου ατόμων για άτομα με ειδικές ικανότητες, των παιδιών και των γονέων τους.

Τερμάτισαν 586 δρομείς σε όλες τις κατηγορίες, αρκετοί δεν κατάφεραν να τερματίσουν στον ημιμαραθώνιο ενώ τα παιδιά με τις ειδικές ικανότητες, οι γονείς και οι δρομείς που δεν χρονομετρήθηκαν και ήταν εκτός συναγωνισμού ξεπέρασαν συνολικά τις 850 συμμετοχές.

“Eυχαριστούμε τους δρομείς, τους συνοδούς τους, τους γονείς, τους επισκέπτες και κυρίως τους εθελοντές μας που βοήθησαν για να στεφθεί με επιτυχία αυτή η μεγάλη διοργάνωση. Είναι το σημαντικότερο αθλητικό δρώμενο στο Δήμο μας και χρόνο με το χρόνο θα τον γιγαντώσουμε με κινητήριο δύναμη την αγάπη και το ενδιαφέρον που δείχνουν οι συμπολίτες μας”, δήλωσε ο δήμαρχος Ωρωπού Γιώργος Γιασημάκης.

Οι απονομές έγιναν στους τρεις πρώτους και στις τρεις πρώτες κάθε κατηγορίας (ημιμαραθωνίου, 10χλμ, 5χλμ, 1χλμ) μεταξύ αυτών και η Αφροδίτη Μέξη από τον Ωρωπό που πήρε χάλκινο μετάλλιο στα 5χλμ και φυσικά σε όλα τα παιδιά με ειδικές ικανότητες που έτρεξαν μας έδωσαν το πιο δυνατό μήνυμα. Όλοι ανέβηκαν στο βάθρο και πήραν τα μετάλλια τους.

Διάκριση έφερε για τον Ωρωπό και ο Σωτήρης Γιανέλλης με χάλκινο μετάλλιο στα 10χλμ. ενώ στον αγώνα του 2018 είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα.

Και επειδή στο Δήμο Ωρωπού δε μετράνε μόνο τα μετάλλια αλλά πρωτίστως η συμμετοχή στους αγώνες και στους στόχους που βάζουμε καθημερινά, στα αποτελέσματα δεν αναφέρονται μόνο οι τρεις πρώτοι και οι τρεις πρώτες σε κάθε κατηγορία. Αναφέρονται όσοι και όσες τερμάτισαν στην τελευταία θέση κάθε κατηγορίας με κριτήριο το χρόνο αλλά για όλους μας θα είναι στην πρώτη θέση της καρδιά μας. Τους συγχαίρουμε και τους ευχαριστούμε για την συμμετοχή τους.