23
Οκτώβριος
Back

Αποκλεισμός σοκ του Ολυμπιακού από τα ημιτελικά του Κυπέλλου

H Λαμία δημιούργησε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών στο Κύπελλο Ελλάδας, αποκλείοντας (μετά τον Παναθηναϊκό) και τον Ολυμπιακό στα προημιτελικά με νίκη 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρις στο γκολ του Τομάς στο 52΄, κι ενώ οι Πειραιώτες προέρχονταν από ισοπαλία 3-3 στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας και τους αρκούσε μια «λευκή ισοπαλία».

Το αποτέλεσμα ήταν, πάντως, «μαγική εικόνα», αφού οι παίκτες του Μαρτίνς έπαιξαν στο μισό γήπεδο την αντίπαλό τους, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό Σαράνοφ, ο οποίος έκανε το παιχνίδι της ζωής του, ενώ απέκρουσε και πέναλτι του Κώστα Φορτούνη στο 86 λεπτό. Μέχρι το 70′ είχε 12 αποκρούσεις, ενώ συνολικά στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε διψήφιες φάσεις για γκολ και ο Σέρβος έκλεισε το ματς με πάνω από 20 αποκρούσεις.

Να σημειωθεί ότι στο 62′ λεπτό ο Φορτούνης έκανε σουτ, η μπάλα χτύπησε και στο χέρι του Πλιάτσικα, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι, αλλά σύμφωνα με τον διαιτητή Κομίνη δεν υπήρξε παράβαση.