Αποδοκιμασίες και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο Σινσινάτι

Καθημερινή: Γιατί ήταν (και) θετικές οι δηλώσεις Τσιτσιπά

Εν μέσω αποδοκιμασιών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έχασε με 2-1 σετ από τον Σάσα Ζβέρεφ και αποκλείστηκε από τον τελικό του τουρνουά που διεγάξεται στο Σινσινάτι.

Ο Γερμανός αντίπαλός του που είναι Νο5 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς έφυγε στα αποδυτήρια και καθυστέρησε να επιστρέψει για 10’ λεπτά. Αποτέλεσμα ήταν να αποδοκιμάζεται έντονα από το κοινό, ενώ την ίδια στιγμή διαμαρτυρόταν επίσης έντονα στον διαιτητή και ο Ζβέρεφ. Ο Γερμανός υποστήριξε ότι ο Τσιτσιπάς είχε πάρει το κινητό του και επικοινωνούσε μέσω μηνυμάτων με τον πατέρα του και προπονητή του για να πάρει οδηγίες, κάτι που απαγορεύεται φυσικά.

Τελικά ο Τσιτσιπάς βγήκε στο γήπεδο και έπαιξε πολύ καλά. Κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 6-3 και έφτασε να προηγείται με 4-1 στο τέταρτο. Στο σημείο αυτό όμως δέχτηκε δύο μπρέϊκ και έτσι το ματς έφτασε στο τάϊ μπρέίκ. Εκεί ο Ζβέρεφ με τρεις σερί πόντους ανέβασε το 3-3 σε 6-3 και τελικά πήρε το ματς με 7-4.

Στο τελικό ο Ζβέρεφ θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Αντρέϊ Ρούμπλεφ (Νο 7) που απέκλεισε τον συμπατριώτη του Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο2) με 2-6,6-3, 6-3.