τσιτσιπάς-σίνερ-0-2-κουρασμένος-ο-στέφα-1036977
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 17.02.2023 | 00:30

Τσιτσιπάς-Σίνερ 0-2: Κουρασμένος ο Στέφανος, έχασε με κάτω τα χέρια από τον Ιταλό

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς και ηττήθηκε δίκαια από τον Γιάνικ Σίνερ, για να αποχαιρετήσει πρόωρα το Ρότερνταμ.

Στο μεγαλύτερο ματς έδειχνε πολύ κουρασμένος και έχασε με 2-0 σετ (6-4, 6-3 σε 1 ώρα και 21 λεπτά), χάνοντας και σημαντικούς βαθμούς στο ranking.

Ολα πήγαν χάλια σήμερα για τον Τσιτσιπά που γνώρισε την δεύτερη ήττα του στη σεζόν (13-2 ρεκόρ πλέον) μετά από τον τελικό της Αυστραλίας με τον Τζόκοβιτς. Με μόλις έναν άσο στο ματς, πολύ άσχημα χτυπήματα στη διάρκεια του αγώνα, υπερβολικά χαμηλά ποσοστά στο σερβίς (52%) και μόλις 8 winners (20 ο αντίπαλός του) δεν είχε τύχη απόψε και πλέον ετοιμάζεται για το Μεξικό.

Ο Ιταλός παρά το αμφίρροπο πρώτο σετ, έπαιζε πιο επιθετικά από τον Τσιτσιπά, ο οποίος δεν έβγαλε σήμερα ένταση στο παιχνίδι του. Είχε καλύτερη εικόνα ο Σίνερ και πήρε με ένα κρίσιμο break στο 4-4 το πρώτο σετ. Σε όλο το σετ μάλιστα έχασε μόλις 4 πόντους στο δικό του σερβίς. O Σινερ με δύο εύκολα break στην αρχή και το τέλος του δεύτερου σετ, πέρασε στα προημιτελικά όπου θα παίξει με τον Βαβρίνκα.