πάρτι-του-παναθηναϊκού-5-1-τον-βόλο-1056423
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 29.10.2022 | 23:00

Πάρτι του Παναθηναϊκού, 5-1 τον Βόλο

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού σχεδόν γέμισαν το Πανθεσσαλικό, το μετέτρεψαν σε Λεωφόρο και οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς τους πρόσφεραν το 5-1 επί του Βόλου! Το Τριφύλλι έκανε το 10/10, γεγονός που αποτελεί το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του συλλόγου στο πρωτάθλημα. Oι ”πράσινοι” πήγαν στο +9 από την δεύτερη ΑΕΚ, η οποία φιλοξενεί το βράδυ της Κυριακής τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ”πράσινοι” ήταν ανώτεροι αλλά δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους. Τέσσερις φορές ο Βέρμπιτς και μία ο Σπόραρ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Κάτι που έκανε ο Σεμπάστιαν Παλάσιος δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Αργεντινός εξτρέμ στο 39′ και το 44′ πέτυχε δύο υπέροχα γκολ και… καθάρισε το ματς για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος απείλησε με τον Οζέγκοβιτς στο 60′ και έπειτα ξεκίνησε το επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού. Ο Χουάνκαρ στο 63′ με σουτ που κόντραρε έκανε το 3-0, στο 67′ ο Τσέριν με ωραία ατομική ενέργεια το 4-0 και ο Σπόραρ μετά από κάθετη του Μπερνάρντ το 5-0 στο 76′.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 5-1 με πέναλτι του Νοκέρ.