ολλανδία-σάρωσε-το-κατάρ-πέρασε-πρώτη-1099963
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 29.11.2022 | 23:11

Ολλανδία: Σάρωσε το Κατάρ, πέρασε πρώτη στην επόμενη φάση

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου από την Ολλανδία έγινε.

Οι «οράνιε» με τον εξαιρετικό, Κόντι Γκάκπο να σκοράρει για ένα ακόμη ματς, όντας πλέον ο μόνος ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει τρία γκολ στα τρία πρώτα ματς του Μουντιάλ, επικράτησε με 2-0 του Κατάρ εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση για τους «16».

Οι Ολλανδοί πήραν από νωρίς τον έλεγχο και με διαρκή κυκλοφορία της μπάλας προσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με τους διοργανωτές να βρίσκονται σε θέση άμυνας και να αρκούνται σε κάποιες ξαφνικές αντεπιθέσεις.

Η κυριαρχία της Ολλανδία μετουσιώθηκε σε γκολ στο 26′, με τον Γκάκπο να βρίσκεται σε θέση βολής και με δεξί δυνατό σουτ να γράφει το 1-0.

Η συνέχεια βρήκε το Κατάρ να βγαίνει μπροστά και να προσπαθεί για μερικά λεπτά να απειλήσει τους Ολλανδούς μέσα από στημένες φάσεις κυρίως όμως ο Νόπερτ ήταν σταθερός και δεν επέτρεψε σε καμία στιγμή στην ομάδα του να διαισθανθεί τον οποιοδήποτε κίνδυνο.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με την Ολλανδία να είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, κάνοντας δύο τα τέρματα της με τον Φρένκι ντε Γιονγκ στο 49′.

Οι παίκτες του Φέλιξ Σάντσες προσπάθησαν για το γκολ της τιμής όμως υστερούσαν απελπιστικά στην τελική πάσα, με την Ολλανδία από την πλευρά της να κρατάει με άνεση το 2-0, παίρνοντας έτσι την πρωτιά στον όμιλο, αλλά και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Ντάμφρις, Ντε Ρον (83′ Κόπμαϊνερς), Φρένκι ντε Γιονγκ (87′ Τέιλορ), Μπλιντ, Κλάασεν (66′ Μπέρχαους), Ντεπάι (66′ Γιάνσεν), Χάκπο (83′ Βέγκχορστ).

ΚΑΤΑΡ: Μπαρσάμ, Ισμαΐλ (85′ Αλ Καντέρ), Μιγκέλ, Κούκι, Χασάν, Αχμέντ, Αλ-Χαϊντός (65′ Ασανταλιά), Μαντιμπό (65′ Μουντιάφ), Χατέμ (85′ Αλαελντίν), Αλί (65′ Μουντάρι) Αφίφ.