mπακς-χιτ-126-128-ο-τεράστιος-μπάτλερ-έστει-1170601
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 27.04.2023 | 09:55

Mπακς – Χιτ 126-128: Ο τεράστιος Μπάτλερ έστειλε το Μιλγουόκι του Αντετοκούνμπο διακοπές

Μπακς και Χιτ έδωσαν φαντασμαγορική παράσταση στο Fiserv Forum, με την ομάδα του Μαϊάμι να παίρνει την νίκη στην παράταση (128-126) και με σκορ 4-1 να συνεχίζει στα ημιτελικά της Ανατολής όπου την περιμένουν οι Νικς. Κατέρρευσε ξανά το Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει απίθανο stat-line, αλλά να αστοχεί σε 13 βολές.

Στο μπάσκετ κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Και οι καλύτεροι σε αυτή τη σειρά, ήταν σίγουρα οι Χιτ. Η ομάδα του Μαϊάμι νίκησε με 128-126 τους Μπακς στην παράταση, έκανε το 4-1 το πρωί της Πέμπτης (27/4) στο Fiserv Forum και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας όπου θα αντιμετωπίσει τους Νιου Γιορκ Νικς που επικράτησαν επίσης με 4-1 των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ έπαιξε ξανά σαν άλλος… Μάικλ Τζόρνταν, έκανε πράγματα και θαύματα (42 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 46 λεπτά), έβαλε ένα ασύλληπτο καλάθι για να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο και στο φινάλε αγκάλιασε όλους τους αντιπάλους του, ακόμη και τον Τζρου Χόλιντεϊ με τον οποίο τσακωνόταν σε όλο το β’ μέρος. Το trash talking είναι για παίκτες που το αντέχουν κι ο Μπάτλερ απέδειξε σε όλη τη διάρκεια της σειράς ότι ζει για τέτοια παιχνίδια. Γκέιμπ Βίνσεντ, Κέβιν Λοβ και Μπαμ Αντεμπάγιο τον υποστήριξαν άψογα, με τον τελευταίο να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ στην παράταση και να κλείνει τον αγώνα με triple-double (20/10/10) πριν αποβληθεί.

Οι Μπακς, από την άλλη, ήταν καταπληκτικοί για τρεις περιόδους, όμως και πάλι κατέρρευσαν στην τέταρτη, απώλεσαν προβάδισμα 16 πόντων και πλέον είναι έτοιμοι για να γυρίσουν σελίδα, είναι έτοιμοι να πάρουν πολύ μεγάλες και πολύ σημαντικές αποφάσεις. Το 16-32 του κρίσιμου δωδεκαλέπτου είναι βαρύ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 38 πόντους και 20 ριμπάουντ, αλλά και 13 άστοχες βολές σε 42 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον έμεινε στο φινάλε από δυνάμεις, ο Τζρου Χόλιντεϊ το ίδιο και το Μιλγουόκι βγήκε από νωρίς σε καλοκαιρινές διακοπές ενώ σε όλη τη σεζόν πάλευε για να πάρει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με τρομερό πείσμα, έκανε όμως δύο φάουλ στην πρώτη περίοδο. Και τα δύο επιθετικά. Ήταν ωστόσο πολύ αποτελεσματικός (4/4 δίποντα, 3/4 βολές), απέφυγε το τρίτο φάουλ που θα τον καθήλωνε μέχρι το ημίχρονο, έφθειρε τους αντιπάλους του, αλλά στην ανάπαυλα είχε σπαταλήσει 7 από τις 14 βολές του.

Στην τρίτη περίοδο πέρα από το σκοράρισμα, στο οποίο ήταν πολύ οικονομικός, βρήκε και τη δημιουργία για μεγάλα σουτ των συμπαικτών του, όμως στο ένα λεπτό πριν από το φινάλε αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης ενώ μπορούσε να πασάρει στον Μάθιους στη γωνία. Στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις, ήταν απίστευτα απογοητευμένος και σίγουρα αυτό που μένει είναι οι 13 βολές που πέταξε στα σκουπίδια και όχι το 38/20 σε 42 λεπτά.