μάντσεστερ-σίτι-ρεάλ-4-3-οι-πολίτες-πήρ-1014521
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 27.04.2022 | 01:33

Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ 4-3: Οι πολίτες πήραν τη νίκη στο ματς της χρονιάς και μαζί το μικρό προβάδισμα για τον τελικό

Ο πρώτος ημιτελικός του Champions League που έλαβε χώρα στο χορτάρι του Έτιχαντ το βράδυ της Τρίτης και έφερε απέναντι τις Μάντσεστερ Σίτι και Ρέαλ τα είχε όλα: γκολ, θέαμα, μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, σπουδαίους παίκτες, απίστευτο σασπένς και αμέτρητες συγκινήσεις.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό με 2-0, όμως παρά το γεγονός πως άλλες δύο φορές κατά τη διάρκεια του 90λεπτου απέκτησε προβάδισμα δύο γκολ, δεν θα πάει με μεγάλο μαξιλάρι ασφαλείας στην Μαδρίτη.

Και αυτό γιατί οι Καρίμ Μπενζεμά και Βινίσιους τράβηξαν για άλλη μία φορά από το χέρι την Ρεάλ πετυχαίνοντας τα τρία γκολ της (2 ο Γάλλος, 1 ο Βραζιλιάνος) για να διαμορφωθεί έτσι το 4-3 μετά από ένα ονειρεμένο παιχνίδι και να δημιουργεί προσδοκίες για τους φίλους και των δύο ομάδων ενόψει της δεύτερης γιγαντομαχίας στην Μαδρίτη.