καμερούν-σερβία-3-3-απίθανο-παιχνίδι-γ-1099093
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 28.11.2022 | 14:22

Καμερούν – Σερβία 3-3: Απίθανο παιχνίδι για το Μουντιάλ 2022 με ανατροπή και επιστροφή

Το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι του Μουντιάλ 2022 διεξήχθη ανάμεσα στο Καμερούν και τη Σερβία το Al Janoub Stadium, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3, έπειτα από έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές!

Το Καμερούν προηγήθηκε στο σκορ, η Σερβία έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 3-1, για να ακολουθήσει η αντίδραση των Αφρικανών με δύο γκολ σε τρία λεπτά.

Το τελικό 3-3 δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, καθώς μπορεί να πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο Μουντιάλ 2022, ωστόσο θα χρειαστεί να κάνουν την υπέρβαση στο τελευταίο παιχνίδι για να πάρουν την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Για τον ίδιο όμιλο, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει το απόγευμα την Ελβετία, στο ντέρμπι κορυφής. Στην τελευταία αγωνιστική, το Καμερούν θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία και η Σερβία την Ελβετία.

Ο αγώνας

Στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς, οι Σέρβοι έφθασαν μία… ανάσα από το γκολ. Ηταν το 10ο λεπτό, όταν μετά από ατομική ενέργεια του Ζίβκοβιτς, η μπάλα έφθασε στον Τάντιτς, ο οποίος έπαιξε το «1-2» με τον Μίτροβιτς.

Ο επιθετικός της Φούλαμ βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και σε θέση πλάγια δεξιά «αδειάζοντας» τον Ενκουλού, αλλά το σουτ του, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Επασί. Επτά λεπτά αργότερα, και μετά από ενέργεια του Τάντσιτς από τα αριστερά, ο Μίτροβιτς βρέθηκε μόνος, στο ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Στο 19ο λεπτό, οι Αφρικανοί «απάντησαν», όταν ο Κούντε βρέθηκε σε θέση έξω δεξιά και σούταρε δυνατά λίγο έξω από την περιοχή, «υποχρεώνοντας» τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ.

Κι ενώ οι ΣέΚαμερούν

ρβοι έδειχναν το «αφεντικό» στο ματς, αυτοί που προηγήθηκαν ήταν οι Καμερουνέζοι. Μετά από κόρνερ στο 29ο λεπτό, ο Ενκουλού πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα προς την εστία της Σερβίας, με τον επερχόμενο Καστελέτο να την σπρώχνει στα δίχτυα.

Οι Ευρωπαίοι, με καλύτερους παίκτες τους Ζίβκοβιτς και Τάντιτς, προσπάθησαν να αντιδράσουν και δέκα λεπτά αργότερα, ο μεσοεπιθετικός του Αγιαξ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά πλάσαρε ψηλά πάνω από την εστία του Επασί.

Στο 43ο λεπτό, ο Κούντε, με δύο σουτ μέσα από την περιοχή και αφού μεσολάβησε η απόκρουση του Σέρβου τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα γκολ του Καμερούν, για να έλθει η «απάντηση» των Σέρβων στο 45+1`, όταν μετά από φάουλ του Τάντιτς, ο Πάβλοβιτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα να «αναπαυθεί» στην εστία των Αφρικανών, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι Ευρωπαίοι έφθασαν στην ανατροπή στο 45+3`, όταν μετά από ασίστ του Ζίβκοβιτς, ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, με σουτ έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Επασί.

Στο δεύτερο μέρος, οι Σέρβοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την νίκη και τα κατάφεραν… προσωρινά, όταν στο 53ο λεπτό «έκρυψαν» την μπάλα και ο Ζίβκοβιτς -στην δεύτερη ασίστ του στο ματς- την έδωσε «συστημένη» στον Μίτροβιτς, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει, Επασί.

Ωστόσο, οι Καμερουνέζοι, αντέδρασαν και μείωσαν στο 64` με τον νεοεισελθόντα Αμπουμπακάρ, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσούπο-Μοτίνγκ, που ισοφάρισε εξ επαφής σε 3-3! Η έμπνευση του Σονγκ να περάσει στο ματς τον Βενσάν Αμπουμπακάρ, ήταν αυτή που «γύρισε» το αποτέλεσμα, καθώς ο άσος της Αλ Νασρ εκμεταλλέυθηκε ιδανικά την… ανυπαρξία της σερβικής αμυντικής λειτουργίας.

Στο 76ο λεπτό, ο Μίτροβιτς απέτυχε να σκοράρει στο τετ-α-τετ με τον Επασί ν’ απομακρύνει την μπάλα, ενώ στο 89` ο Σέρβος επιθετικός έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καμερουνέζου τερματοφύλακα, στις τελευταίες σημαντικές φάσεις του ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Επασί, Φαϊ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Ανγκισά (81` Γκουέ), Κούντε (67` Οντούα), Ονγκλά (55` Αμπουμπακάρ), Μπεμό (81` Εν Κουντού), Εκαμπί (67` Μπασογκόγκ), Τσούπο-Μοτίνγκ.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στόϊκοβιτς): Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78` Μπάμπιτς), Πάβλοβιτς (56` Στεφάν Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς (78` Ράντονιτς), Μαξίμοβιτς, Λούκιτς, Κόστιτς (92` Τζούριτσιτς), Τάντιτς, Σεργκέϊ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (79` Γκρούγιτς), Αλεξάνταρ Μίτροβιτς.