ευρωλίγκα-ηττήθηκε-ο-ολυμπιακός-από-τ-1096624
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 22.11.2022 | 23:21

Ευρωλίγκα: Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την Μακάμπι στο Ισραήλ

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε μέχρι και με 11 πόντους, τελικά γνώρισε την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με 90-84, στο Ισραήλ για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 21 πόντους.

Στο 6-3 πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού που ηττήθηκε για πρώτη φορά μακριά από το ΣΕΦ. Μεγάλη «πληγή» για τους νταμπλούχους Ελλάδας ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, με τον πρώην παίκτη των Πειραιωτών να σκοράρει 22 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην αναμέτρηση με τον Παπανικολάου να παίρνει τις πρώτες επιθέσεις και τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει τρομερή δουλειά στην άμυνα κλέβοντας μπάλες αλλά και μοιράζοντας τη μία ασίστ μετά την άλλη στην επίθεση.

Οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν γρήγορα ένα προβάδισμα 6 πόντων (5-11), με τη Μακάμπι να μένει κοντά στο σκορ, χάρη στο μακρινό σουτ.

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ξεκίνησε «καυτός» και ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα με την άμυνα πίσω από τα 6,75μ. σχεδόν σε όλα το πρώτο μέρος, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 22-20, μετά από βολές του Μπόλντγουιν για το πρώτο προβάδισμα της Μακάμπι στο ματς, με τους Ισραηλινούς να έχουν 6/9 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την είσοδο του Πίτερς και την καθοδήγηση του Σλούκα, ο Ολυμπιακός είχε και πάλι το κεφάλι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κυριολεκτικά πόντο πόντο, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν μέχρι και το +5 (28-33) και μα διατηρούν μια διαφορά στους τέσσερις πόντους.

Ο Μπόλντγουιν συνέχισε να αποτελεί τη μεγαλύτερη πηγή κινδύνου για την άμυνα των νταμπλούχων Ελλάδας, φτάνοντας τους 14 πόντους λίγο μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα με βολές του Νίμπο (43-42), ωστόσο με ένα μακρινό τυρίποντο του Βεζένκοφ ο ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +2 (43-45),

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84