eurocup-τρίτη-σερί-νίκη-του-προμηθέα-πάτρας-90-6-1134808
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 08.02.2023 | 22:33

Eurocup: Τρίτη σερί νίκη του Προμηθέα Πάτρας (90-66)

Με την αμυντική προσήλωσή του να κάνει τη διαφορά, ο Προμηθέας υπερασπίστηκε την έδρα του, απέναντι στην ουραγό Σλασκ Βρότσλαβ, αυξάνοντας το ρεκόρ του σε 9-5 στον Β’ όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί, οι οποίοι έχουν «κλειδώσει» την πρόκρισή τους στους «16» της διοργάνωσης, επικράτησαν με 90-66 των Πολωνών, για την 14η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 13η ήττα τους.

Κορυφαίος του Προμηθέα ο Τζο Τόμασον, ο οποίος σημείωσε και τους 20 πόντους (4/5 τρίποντα) του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς με 15 πόντους.

Ο Προμηθέας έγραψε στο 2′ το 7-2 στον φωτεινό πίνακα, πριν ακολουθήσει μία αδικαιολόγητη… κατάρρευση, την οποία αξιοποίησαν στο έπακρο οι Πολωνοί και με επιμέρους σκορ 2-23 ξέφυγαν με +16 στο 8′. Ωστόσο, οι Αχαιοί βρήκαν και πάλι τα αμυντικά… πατήματα τους και με οδηγό της επίθεσης τον Τόμασον ροκάνισαν τη διαφορά (18-27 στο 10′) και προσπέρασαν στο 16′ με 39-33.

Ένα μίνι ξέσπασμα των φιλοξενούμενων (σερί 0-8 και 39-41) δεν ανησύχησε την ελληνική ομάδα, η οποία πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (43-41) και με την άμυνα να περιορίζει στους 25 πόντους τους Πολωνούς στην επανάληψη όχι μόνο δεν… αγχώθηκε, αλλά η λήξη του αγώνα την βρήκε στο +24!

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66