αλ-ντουχαΐλ-παναθηναϊκός-0-1-έδειξε-βε-365119
ΑΘΛΗΤΙΚΑ | 14.07.2022 | 21:36

Αλ Ντουχαΐλ – Παναθηναϊκός 0-1: Έδειξε βελτίωση και πήρε την πρώτη του φιλική νίκη

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 1-0 την Αλ Ντουχαίλ στο δεύτερο φιλικό αγώνα του επί αυστριακού εδάφους, δείχνοντας εικόνα βελτίωσης. Το τέρμα του Αϊτόρ έδωσε το πρώτο φετινό θετικό αποτέλεσμα στους “πράσινους”, σε ματς προετοιμασίας.

Ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Αλ Ντουχαΐλ από το Κατάρ με 1-0 στο γήπεδο του Βεργκλ και πήρε την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας (στο 0-0 έμεινε το παιχνίδι της περασμένης Κυριακής (10/7) με τη Γουότφορντ).

Οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική εικόνα για 63 λεπτά αγώνα (μέχρι να γίνουν οι μαζεμένες αλλαγές απ’ τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς) τόσο ανασταλτικά όσο κι επιθετικά, βγάζοντας στον αγωνιστικό χώρο αρκετά από αυτά που… δουλεύονται στις προπονήσεις της ομάδας στο Βάλχζε.

Ο Αϊτόρ με πέναλτι στο 44’ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να χάνουν πολλές ευκαιρίες (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο). Ευκαιρίες για γκολ, όμως, είχε και η Αλ Ντουχαΐλ.