το-ταξίδι-στη-βραζίλια-τελείωσε-στα-πέ-211522
ΚΟΣΜΟΣ | 30.06.2014 | 02:02

Το ταξίδι στη Βραζίλια τελείωσε στα πέναλτι – Κόστα Ρίκα-Ελλάδα: 5-3

Στη φάση των «16» ολοκληρώθηκε η παρουσία της εθνικής ομάδας στο Μουντιάλ της Βραζιλίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε από την Κόστα Ρίκα με 5-3 στα πέναλτι στην «Αρένα Περναμπούκο» του Ρεσίφε, στην αναμέτρηση για τη φάση των «16», και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όπου πάντως πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 1-1, με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 52΄, από γκολ του Μπράιαν Ρουίς, και να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Οι Κοσταρικανοί, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν πλέον το Σάββατο την Ολλανδία, αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 66΄, λόγω αποβολής του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.