Σήμερα είναι η τελετή έναρξης του Μουντιάλ της Ρωσίας.
Στο τουρνουά θα συμμετέχουν 32 εθνικές ομάδες ενώ συνολικά θα πραγματοποιηθούν 64 αγώνες σε 12 γήπεδα, που βρίσκονται σε 11 πόλεις. Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ρωσία θα φιλοξενήσει το τουρνουά καθώς και το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα λάβει χώρα στην Ανατολική Ευρώπη.
Η πρώτη αναμέτρηση του Μουντιάλ 2018 θα είναι εκείνη της οικοδέσποινας Ρωσίας, κόντρα στη Σαουδική Αραβία στις 14 Ιουνίου μετά την τελετή έναρξης. Η αυλαία του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα πέσει την Κυριακή 15 Ιουλίου στο ίδιο γήπεδο με τον τελικό της διοργάνωσης.
Δείτε αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
14/6 |
Μόσχα |
Ρωσία – Σαουδική Αραβία |
|
15/6 |
Γεκατέρινμπουργκ |
Αίγυπτος – Ουρουγουάη |
|
19/6 |
Αγία Πετρούπολη |
Ρωσία – Αίγυπτος |
|
20/6 |
Ροστόφ ον Ντον |
Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία |
|
25/6 |
Σαμάρα |
Ουρουγουάη – Ρωσία |
|
25/6 |
Βόλγκογκραντ |
Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος |
|
Β’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
15/6 |
Αγία Πετρούπολη |
Μαρόκο – Ιράν |
|
15/6 |
Σότσι |
Πορτογαλία – Ισπανία |
|
20/6 |
Μόσχα |
Πορτογαλία – Μαρόκο |
|
20/6 |
Καζάν |
Ιράν – Ισπανία |
|
25/6 |
Σαράνσκ |
Ιράν – Πορτογαλία |
|
25/6 |
Καλίνινγκραντ |
Ισπανία – Μαρόκο |
|
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
16/6 |
Καζάν |
Γαλλία – Αυστραλία |
|
16/6 |
Σαράνσκ |
Περού – Δανία |
|
21/6 |
Γεκατέρινμπουργκ |
Γαλλία – Περού |
|
21/6 |
Σαμάρα |
Δανία – Αυστραλία |
|
26/6 |
Μόσχα |
Δανία – Γαλλία |
|
26/6 |
Σότσι |
Αυστραλία – Περού |
|
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
16/6 |
Μόσχα |
Αργεντινή – Ισλανδία |
|
16/6 |
Καλίνινγκραντ |
Κροατία – Νιγηρία |
|
21/6 |
Νίζνι Νόβγκοροντ |
Αργεντινή – Κροατία |
|
22/6 |
Βόλγκογκραντ |
Νιγηρία – Ισλανδία |
|
26/6 |
Αγία Πετρούπολη |
Νιγηρία – Αργεντινή |
|
26/6 |
Ροστόφ ον Ντον |
Ισλανδία – Κροατία |
|
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
17/6 |
Σαμάρα |
Κόστα Ρίκα – Σερβία |
|
17/6 |
Ροστόφ ον Ντον |
Βραζιλία – Ελβετία |
|
22/6 |
Αγία Πετρούπολη |
Βραζιλία – Κόστα Ρίκα |
|
22/6 |
Καλίνινγκραντ |
Σερβία – Ελβετία |
|
27/6 |
Μόσχα |
Σερβία – Βραζιλία |
|
27/6 |
Νίζνι |
Ελβετία – Κόστα Ρίκα |
|
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
17/6 |
Μόσχα |
Γερμανία – Μεξικό |
|
18/6 |
Νίζνι |
Σουηδία – Νότια Κορέα |
|
23/6 |
Σότσι |
Γερμανία – Σουηδία |
|
23/6 |
Ροστόφ ον Ντον |
Νότια Κορέα – Μεξικό |
|
27/6 |
Καζάν |
Νότια Κορέα – Γερμανία |
|
27/6 |
Γεκατέρινμπουργκ |
Μεξικό – Σουηδία |
|
Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
18/6 |
Σότσι |
Βέλγιο – Παναμάς |
|
18/6 |
Βόλγκογκραντ |
Τυνησία – Αγγλία |
|
23/6 |
Μόσχα |
Βέλγιο – Τυνησία |
|
24/6 |
Νίζνι |
Αγγλία – Παναμάς |
|
28/6 |
Καλίνινγκραντ |
Αγγλία – Βέλγιο |
|
28/6 |
Σαράνσκ |
Παναμάς – Τυνησία |
|
Η’ ΟΜΙΛΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
19/6 |
Μόσχα |
Πολωνία – Σενεγάλη |
|
19/6 |
Σαράνσκ |
Κολομβία – Ιαπωνία |
|
24/6 |
Γεκατέρινμπουργκ |
Ιαπωνία – Σενεγάλη |
|
24/6 |
Καζάν |
Πολωνία – Κολομβία |
|
28/6 |
Βόλγκογκραντ |
Ιαπωνία – Πολωνία |
|
28/6 |
Σαμάρα |
Σενεγάλη – Κολομβία |
|
ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16» |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
30/6 |
Καζάν |
1ος 3ου ομίλου – 2ος 4ου ομίλου (50) |
|
30/6 |
Σότσι |
1ος 1ου ομίλου – 2ος 2ου ομίλου (49) |
|
01/7 |
Μόσχα |
1ος 2ου ομίλου – 2ος 1ου ομίλου (51) |
|
01/7 |
Νίζνι Νόβγκοροντ |
1ος 4ου ομίλου – 2ος 3ου ομίλου (52) |
|
02/7 |
Σαμάρα |
1ος 5ου ομίλου – 2ος 6ου ομίλου (53) |
|
02/7 |
Ροστόφ ον Ντον |
1ος 7ου ομίλου – 2ος 8ου ομίλου (54) |
|
03/7 |
Αγία Πετρούπολη |
1ος 6ου ομίλου – 2ος 5ου ομίλου (55) |
|
03/7 |
Μόσχα |
1ος 8ου ομίλου – 2ος 7ου ομίλου (56) |
|
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
06/07 |
Νίζνι |
Νικητής 49 – Νικητής 50 (57) |
|
06/07 |
Καζάν |
Νικητής 53 – Νικητής 54 (58) |
|
07/07 |
Σαμάρα |
Νικητής 55 – Νικητής 56 (60) |
|
07/07 |
Σότσι |
Νικητής 51 – Νικητής 52 (59) |
|
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
10/07 |
Αγία Πετρούπολη |
Νικητής 57 – Νικητής 58 (61) |
|
11/07 |
Μόσχα |
Νικητής 59 – Νικητής 60 (62)
|
|
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
14/07 |
Αγία Πετρούπολη |
Ηττημένος 61 – Ηττημένος 62 |
|
ΤΕΛΙΚΟΣ |
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ |
ΠΟΛΗ |
ΑΓΩΝΑΣ |
ΣΚΟΡ |
15/07 |
Μόσχα |
Νικητής 61 – Νικητής 62 |